אחריות מקצועית ליועצי משכנתאות

מלאו פרטים וקבלו
הצעת ביטוח:

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

ביטוח אחריות מקצועית ליועצי משכנתאות

יועצי משכנתאות מלווים את האדם ומסייעים לו לקבל את אחת ההחלטות המשמעותיות ביותר בחייו – ההחלטה על המשכנתא שהוא ייקח לצורך רכישת נכס, שצפויה להשפיע על המאזן הכלכלי שלו לתקופה של עשרות שנים. זהו תחום סבוך מאד, ובו כל הבדל קטן לכאורה בהצעת הבנק הוא בעל השפעה כלכלית עצומה. אבל מה קורה כאשר אנשים טוענים כי נפגעו בצורה כלכלית מהסיוע של יועץ המשכנתא, ואפילו מגישים נגדו תביעה?

ובכן, המציאות היא שמצב מהסוג הזה הוא ממש לא מדע בדיוני, אלא אחד הסיכונים המרכזיים בעבודתו של יועץ המשכנתאות. הדרך היחידה להתכונן לכך היא באמצעות רכישה של ביטוח אחריות מקצועית ליועצי משכנתאות, שאת המאפיינים והיתרונות שלו נציג עבורכם במאמר הנוכחי.

הסיוע של הביטוח לאחריות מקצועית

ביטוח אחריות מקצועית, בכללותו, נועד לספק הגנה משפטית ואף כספית לבעלי מקצוע אשר הלקוחות שלהם מגישים נגדה תביעה בגין פגיעה, לכאורה או שלא, הנובעת מרשלנות של בעל המקצוע, הפרת החובה המקצועית שלו, טעות מקצועית וכן הלאה. אלו הן תביעות מורכבות מאד, מאחר והן מצריכות הוכחה של עצם ההתנהלות הקלוקלת של בעל המקצוע, מימדי הנזק וכמובן שהקשר הישיר ביניהם, כלומר, שאותה התנהלות לא מקצועית של היועץ היא שהביאה לנזק שמתואר. התביעות האלה מוגשות באופן תדיר בישראל, וכוללות בתוכן פעמים רבות תביעות בסכומי כסף עצומים. באמצעות ביטוח אחריות מקצועית נהנה המבוטח מכיסוי של ההוצאות המשפטיות שלו, כלומר, פיצוי כספי בסכום שיאפשר בניית קו הגנה משפטי הולם, ותשלום הכספים הנדרשים במקרה של הפסד בתביעה.

התמונה הופכת למורכבת שבעתיים כשמתבוננים במאפיינים הייחודיים של ייעוץ המשכנתאות. למרות המאמצים של הייעוץ, בהחלט יכול להיגרם מצב בו הלקוח ירגיש שהיועץ לא רק שלא סייע לו, אלא אפילו הזיק לו מבחינה כלכלית: חשבו למשל על חוסר הבנה לכאורה של היועץ את מאפייני ההצעה, בדיקה רשלנית או לא מקיפה מספיק של הצעות המשכנתא, העלמת מידע חיוני מהלקוח וכן הלאה. הלקוח שנפגע כתוצאה מכל אלה עלול לשלם סכומי כסף גבוהים הרבה יותר על המשכנתא, עם השלכות שליליות של עשרות או אפילו מאות אלפי שקלים.

כך זה מתבצע

ביטוח אחריות מקצועית ליועצי משכנתאות הוא מקרה פרטי של ביטוח האחריות המקצועית, וחשוב מאד שיירכש על ידי כל יועץ באשר הוא. זו הסיבה לכך שאיגוד יועצי המשכנתאות, לדוגמא, מתגאה בכך שאחד ההישגים הגדולים שלו הוא סיוע בהגדרת וביצירת הביטוח הייעודי של אחריות מקצועית ליועצים, שמסופק כיום על ידי חלק מחברות הביטוח (אבל ממש לא על ידי כולן).

שימו לב שבמרבית הפוליסות הכיסוי הוא תקופתי, כלומר, מתן כיסוי למשך כל תקופת הפוליסה, ולא פר תביעה. ההסכם מתייחס לפרק הזמן הספציפי שבו מוגשות התביעות מצידם של הלקוחות, שיכול להיות גם רטרואקטיבי.

כדי להצטייד בביטוח אחריות מקצועית מקיף ליועצי משכנתאות נדרש להוציא סכום של כמה מאות שקלים בחודש, אבל אין ספק שזהו כסף קטן אל מול מאות אלפי השקלים שניתן לחסוך באמצעותו – מה גם שהביטוח מעניק ליועצים עצמם שקט נפשי שמאפשר להם לבצע את עבודתם טוב יותר. בדומה לפוליסות אחרות גם את הביטוח הזה ניתן להרחיב בצורות שונות, למשל באמצעות הוספת סעיף בגין גילוי מאוחר של מעשים רשלניים שהתרחשו במהלך התקופה הביטוחית.